Mahaleler

cropped-logoerk1.jpg
AFET EVLERİ KİSNİK
1986 yılında meydana gelen depremde evleri yıkılanlara,devletçe yaptırılan bahçeli,tek katlı,depreme dayanıklı evlerdir. Kasabanın güneyinde yer alır. Bu evler 01.06.1987 tarihinde çekilen kura sonucunda sahiplerine verilmiştir. Ayrıca Kınalıtaş ve Gedikağzı Mahallelerinde tek tük bu tip deprem evlerine rastlanır. Bu evler,evleri yıkılan halkın kendi isteğiyle yıkılan eski evlerinin yerine yapılmıştır.

 

HÜRRİYET MAHALLESİ
Erkenek’in yeni kurulan mahallesidir. 1968 yılında kurulmuş olup eski köyde kalanlar buraya yerleşmişlerdir. Cadde ve sokaklar planlı,evler bahçeli ve tek katlıdır. Bu mahallenin evleri kış aylarında kısmen boşalır. Mahalle halkının çoğunluğu kış mevsiminde Mersin iline çalışmaya giderler. Bir kısmı da kasaba ikliminden kaçar.  Bu mahalleye ilave olarak 1988 yılında Karakol binası Hürriyet Mahallesi’nin kuzeyine gelen asfaltın kenarına yapılmıştır. Güney tarafında ve bitiminde Hürriyet İlköğretim Okulu yer alır. Karakolun doğusunda PTT binası vardır.

 
 
GEDİKAĞZI MAHALLESİ

Kasabanın doğusuna düşer. Adana asfaltı mahalleyi ikiye böler. Belirgin caddesi Malatya caddesidir. Evler bu caddede yol boyunca sıralanmıştır. Kasabanın en büyük caddesidir.
 

KINALITAŞ MAHALLESİDaha çok planlı,bahçeli ve ana sokakları olan güzel bir mahalledir. Bayındırlık İl Müdürlüğü tarafından yapılan evler bu mahallenin kuzeyini oluşturmaktadır. Dayalı olduğu kuzey yandaki tepenin taşlarının renkli oluşundan mahalle bu ismi almıştı